Kimdir, Nedir?

Merhaba,

Ahşap Maker, aslında bu işlerin genel amacı kendi evimdeki mobilyalarımı kendi ellerimle ahşaptan yapabilmek. Halk dilinde hobi olarak geçiyor ama bu biraz hobinin ötesinde diyebilirim.

İlk başlarda küçük ekipmanlarla bu işi halledebilirim diye düşünmüştüm, ama bakıldığında görüldüğü kadar kolay iş değil onu söyleyebilirim. Eskiler hep der, davulun sesi uzaktan hoş gelir diye. Tam anlamıyla bu işe başlamamdan önceki bakış açımla şuan ki durumda olduğumun en kısa özeti. Gerçekten de davulun sesi bana uzaktan hoş geldi.

Her fırsat bulduğumda yeni tasarımları inceliyorum, yeni değişik şeyler yapmaya çalışıyorum. Çünkü uğraşım bir MDF, Suntalam vb. materyaller ile değil. Tamamen ahşap olduğu için, yeteneklerin ne kadarsa o kadar yol kat edebiliyorsun. Bendeki yetenek ne kadar onu her geçen gün tartmaya çalışıyor kendimi daha da zorlayıp iyi şeyler ortaya çıkarmaya çalışıyorum. İki tahtayı birbiri ile birleştirmek bile oldukça zor. Neden zor, görüntü önemli, birleşme kesitleri önemli, ölçüler önemli. Yani yaptığınız iş tamamen birleşip ortaya çıktığında istediğiniz ölçülerde olmaması, kötü sonuçlara neden olabiliyor.

Şimdilik basit işler ile uğraşıyorum, 2017 ortalarında başlamama rağmen ve çok fazla vakit ayıramamış olmam nedeniyle öğrenim sürem biraz uzadı diyebilirim fakat zaten kendime minimum 2 yıl vermiştim. Bu sadece atölyemdeki ihtiyacım olan ekipmanları tamamlamam için belirlediğim süre elbette. Öğrenmenin yaşı yok çünkü. Her geçen gün daha yeni şeyler öğrenebiliyor insan.

Yaptığım şeyleri kısa kısa paylaşmaya devam edeceğim. İlerleyen zamanlarda ise nasıl yapıldıklarını kayıt altına alıp o şekilde paylaşmaya başlayacağım. Ancak önümde uzun bir zaman var, nefes almaya devam edersem şayet 🙂

Sormak istediğiniz, bana bunu yapabilir misin dediğiniz şeyler olursa benimle iletişime geçebilirsiniz. Ancak şuanda yolun daha çok başındayım. Hiç bir şeyin sözünü veremem. Yapmaya çalışırım, siz 5cm olsun dersiniz ben 6cm ile karşınıza gelebilirim her şeye hazırlıklı olmalısınız 🙂

Yazı ve paylaşımlarda görüşmek üzere,

Selamlar.
Recep GÜLER