Köknar Ağacı

Köknar Ağacı

19 Ocak 2018 0 Yazar: Ahşap Maker
 

Köknar Ağacı Nedir?

Öyle uzun uzun ağaç hakkında teknik detay vermeyeceğim. Zira internette oldukça kaynak var. Sadece şunu söyleyebilirim, bu yazıyı yazmaya başlamadan önceye kadar bende bilgi sahibi değildim özellikleri hakkında. Çamgillerden olan bir ağaçmış, boyu 20-30 metreye kadar çıkabiliyor ve ülkemizde bir çok bölgede yetişebiliyormuş.

Bu ağacı evinizde nerede kullanabilirsiniz tam olarak bilemiyorum. Ancak ağacı nasıl tanıdım kısaca açıklayayım. Geçtiğimiz günlerde bir abim benden sallanan sandalye yapmamı istedi, sonu her ne kadar hüsranla bitse de benim için iyi tecrübeler oldu. Neden bu ağacı tercih ettim izah edeyim. Sürekli kereste aldığım keresteciye gittim, kayın ağacı veya ceviz ağacı sordum, şuan elinde olmadığını bir kaç güne geleceğini söyledi. Neden öyle dedim bilmiyorum, bana hafif bir ağaç lazım dedim. Oda köknar var dedi.

Neyse, aldık bir boy kalas şeklinde, atölyeye getirdim. Başladım ölçüleri çıkartıp kesmeye. Epey ilerledim fakat sandalye yapmak o kadarda kolay değilmiş. Yaklaşık olarak 5-6 tam gün uğraştım, en sonunda pes ettim. Henüz elimde eksik ekipmanlar var ve sandalye yapmak için doğru bir ağaç türü seçmediğimi fark ettim. Köknar ağacı çok hafif evet, oldukça güzel ve sağlam bir ağaç fakat, detaylı işlem yapılamıyor. Oymacılık vb. ince detaylara çok fazla girilemiyor. Bu ağaç daha çok dolap, masa gibi alanlarda, çok fazla detayı olmayan oyuncaklarda kullanılabilir diye düşünüyorum. Umarım bir gün bir sandalye yapabilirim.

Selamlar.